News

Koronawirus w Europie. GIS zapowiada szybką zmianę przepisów ws. zagrożenia

– Przygotowujemy nowe przepisy ułatwiające działanie wszystkich służb w przypadku zagrożenia koronawirusem – mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Nowe przepisy zostaną przedstawione zostaną już w poniedziałek.

Nowe regulacje prawne są w tej chwili przygotowywane. Ze słów Jarosława Pinkasa wynika, że eksperci pracują nad nimi również w weekend.

– Te przepisy mają nie tylko ułatwić sterowanie krajem w sytuacji zagrożenia koronawirusem, ale też zapewnić środki finansowe na ten cel – poinformował Jarosław Pinkas w rozmowie z Radiem ZET. Dodał, że zmiany analizowane są m.in. w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.

Pytany, czy obowiązujące przepisy pozwalają na przymusową hospitalizację osób zakażonych koronawirusem, odpowiedział, że takie prawo istnieje. – Inspektorzy sanitarni mogą wydawać decyzje administracyjne zmuszające do tego, żeby się leczyć – powiedział Główny Inspektor Sanitarny.

Zaznaczył, że teraz przepisy zostaną doprecyzowane. – Będzie dużo zmian – zapowiedział.

Zobacz też: Donald Tusk o “wojnie gangu” w polskim rządzie. “Ja się mało nie popłakałem”

Jarosław Pinkas poinformował także, że jeśli służby ocenią konkretną sytuację jako niebezpieczną, to będą rekomendować odwoływanie imprez masowych.

Dodał, że w kontekście organizacji dwóch imprez już trwa analiza, czy zostaną odwołane. – Poprosiłem dwóch wojewodów – śląskiego i wielkopolskiego – o zastanowienie się, czy powinny się tam odbyć dwie duże imprezy medyczne, lekarskie – mówi Jarosław Pinkas.

Koronawirus z Chin. Są wyniki następnych testów

Oznacza to, że w naszym kraju nadal nie potwierdzono zarażenia nowym wirusem. W piątek premier Mateusz Morawiecki polecił wojewodom wprowadzić w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, to premier i opinia publiczna niezwłocznie zostaną poinformowani. To odpowiedź na zarzuty opozycji, że rząd może ukrywać prawdziwe informacje na ten temat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.