News

Nowa mutacja koronawirusa z Kent. “Może być dominująca na całym świecie”

Odmiana koronawirusa znaleziona po raz pierwszy w Kent może stać się dominującym szczepem na świecie – przewiduje szefowa brytyjskiego programu nadzoru genetycznego. prof. Sharon Peacock. W rozmowie z BBC Peacock uznała, że nowy wariant “ogarnął cały kraj” i “najprawdopodobniej ogarnie świat”.

Wariant Kent – jak informuje BBC – został już wykryty w ponad 50 krajach. Po raz pierwszy wykryto go we wrześniu 2020 r. w południowo-wschodniej Anglii, a jego szybkie rozprzestrzenienie się w kolejnych miesiącach wymieniono jako powód wprowadzenia w styczniu nowych zasad blokowania w Wielkiej Brytanii. Jak niepokojące są nowe warianty koronawirusa?

Nowy wariant koronawirusa z Kent. “Szybko się przenosi”

Prof. Peackock twierdzi, że najbardziej niepokojąca jest “zdolność przenoszenia się wirusa”. – Kiedy już pokonamy [wirusa] lub on zmutuje się tak, że nie będzie już wywoływał ciężkich chorób, to wtedy możemy przestać się tym martwić. Ale myślę, że patrząc w przyszłość, będziemy pokonywać go jeszcze przez lata – stwierdziła prof. Peackock.

Teraz szczepionki przeciwko COVID-19 zostały stworzone tak, aby chronić przed poprzednimi wersjami koronawirusa, ale naukowcy uważają, że chronić będą też przed tymi nowymi. Prof. Peacock powiedziała, że szczepionki zatwierdzone do użytku w Wielkiej Brytanii wydają się działać dobrze przeciwko istniejącym wariantom wirusa w tym kraju.

Dzieje się tak, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie szczepionki Oxford i Astra Zeneca nawet w krajach borykających się z nowymi wariantami koronawirusa. Wczesne dane z badań w Republice Południowej Afryki – gdzie odmiana uzyskała mutacje, które wydają się pomagać jej w unikaniu odporności na szczepionki i poprzednie infekcje – wykazały, że szczepionka zapewnia “minimalną ochronę” przed łagodnymi i umiarkowanymi chorobami u młodych ludzi. Jednak dyrektor WHO ds. Szczepień, dr Katherine O’Brien, powiedziała, że ​​badanie w Republice Południowej Afryki było “niejednoznaczne” i jest “prawdopodobne”, że szczepionka nadal zapobiega zakażeniu.

Naukowcy z Oksfordu nadal oczekują, że ich szczepionka zapobiegnie poważnemu zachorowaniu na COVID-19 i potrzebie leczenia szpitalnego. W międzyczasie premier Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii zaapelował w środę do dwóch milionów ludzi, którzy jeszcze nie skorzystali z oferty szczepionki COVID-19, aby przystąpili do niej w tym tygodniu.

Smutna historia mediów na Węgrzech. Taki scenariusz jest możliwy w Polsce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.