News

Watykan opublikował list ofiary księdza-pedofila. “Moje ciało pamięta każdy dotyk”

Watykan opublikował list od kobiety, ofiary księdza-pedofila, do papieża Franciszka. “Dorośli, którzy doświadczyli tej hipokryzji jako dzieci, nigdy nie będą w stanie wymazać jej ze swojego życia” – napisała między innymi kobieta.

Jak wyjaśniono na portalu Vatican News, papież Franciszek wyraził życzenie, aby przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O’Malley opublikował list, który dostał od ofiary księdza-pedofila, i podzielił się nim ze wszystkimi kapłanami oraz seminarzystami. Amerykański kardynał podkreślił, że papież otrzymał to “odważne świadectwo” w obecnym “czasie odnowy i nawrócenia duszpasterskiego, w którym Kościół mierzy się ze skandalem i ranami nadużyć seksualnych”.

NAJDŁUŻSZY PROCES KOŚCIOŁA – OGLĄDAJ W TVN24 GO

Autorka listu o zranionych dzieciach

Kobieta, której tożsamości i narodowości nie ujawniono, wyjaśniła: “przez lata byłam maltretowana przez księdza; musiałam nazywać go ‘braciszkiem’, a ja byłam jego ‘siostrzyczką'”. Podkreśliła, że chce, by zwyciężyła “prawda miłująca” i dzieli się doświadczeniami również w imieniu innych ofiar – “dzieci, które zostały głęboko zranione, którym skradziono ich dzieciństwo, czystość i szacunek”.

Dzieci te, stwierdziła, zostały “zdradzone, wykorzystano ich bezgraniczną ufność”, a “ich serca biją, one oddychają, żyją, ale zabito je raz, dwa razy, wielekroć”. “Ich dusze rozdarto na małe krwawiące strzępy” – zaznaczyła.

Następnie stwierdziła: “Kościół jest moją matką i bardzo mnie boli, gdy jest zraniony, gdy jest brudny”. “Dorośli, którzy doświadczyli tej hipokryzji jako dzieci, nigdy nie będą w stanie wymazać jej ze swojego życia” – zaznaczyła.

Papież Franciszek podczas konferencji w Watykanie

Papież Franciszek podczas konferencji w WatykanieReuters

Apel, by nie zamiatać spraw pod dywan

Wyznała, że cierpi na dyssocjalne zaburzenie tożsamości, ciężki zespół stresu pourazowego, depresję, lęki, boi się ludzi. “Moje ciało pamięta każdy dotyk. Boję się księży, być blisko nich” – ujawniła. Przyznała też, że nie może chodzić na mszę, bo to ją “boli”.

Zaapelowała o ochronę Kościoła i przypomniała o odpowiedzialności, jaka spoczywa na duchownych.

W liście znalazł się też apel: “Proszę, nie zamiatajmy tych spraw pod dywan, bo potem zaczną cuchnąć, gnić, a sam dywan się rozpadnie. Uświadommy sobie, że jeśli ukrywamy te fakty, gdy milczymy, ukrywamy brud i w ten sposób stajemy się wspólnikami”.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.